مجازی سازی سرور

مجازی سازی یا Virtualization تکنولوژی است که در آن به واسطه استفاده از خانواده جدیدی از سیستم عامل ها تحت عنوان Hypervisor یا هایپروایزر مدیریت بسیار بهتری روی منابع سخت افزاری صورت می‌گیرد. مجازی سازی تکنولوژی است که به ما این امکان را می‌دهد تا به جای راه اندازی هر سرویس روی یک سرور فیزیکی چند سرویس مجزا را روی یک سرور راه اندازی کنیم به صورتی که تمام توان سخت افزاری و فضای ذخیره سازی سرور در اختیار ما قرار می‌گیرد و ما می‌توانیم با توجه به نیاز خودمان برای هر سرویس منابع خاصی را در نظر بگیریم.

کارشناسان نویان، پس از مشاوره تخصصی رایگان متناسب با کسب و کار شما، در انتخاب بهترین مجازی ساز تا اجرا و پیاده سازی آن در کنار شما هستند تا بتوانید از سرور فیزیکی خود بهینه ترین استفاده لازم را ببرید.

ویژگی های مجازی سازی

با بهره گرفتن از تکنولوژی مدرن مجازی سازی سرور، از تمامی منابع سخت افزار فیزیکی، بهینه ترین استفاده را ببرید.

کاهش هزینه خرید سخت افزار

شما با خرید یک سرور فیزیکی قدرتمند، تمامی سرویس های خود را با تکنولوژی مجازی سازی پیاده سازی کنید و نیازی به خرید سرور جداگانه برای هر سرویس وجود ندارد.

کاهش هزینه مصرف الکتریسته

تمامی سرویس ها بر روی بستر مجازی سازی بر روی یک سرور فیزیکی قدرتمند قرار می گیرد به همین جهت باعث کاهش شدید مصرف انرژی الکتریسیته مصرفی سرویس شما می شود.

کاهش فضای نگهداری سرور

برای نگهداری سرورها، در حالتی که از تکنولوژی مجازی سازی استفاده می کنیم، به فضای فیزیکی بسیار کمتری نسبت به نگهداری سرورهای فیزیکی نیاز داریم.

تخصیص منابع سخت افزاری

در تکنولوژی مجازی سازی، شما می توانید ماشین هایی با سخت افزار (حافظه، هارد دیسک و پردازنده ...) متغیر ایجاد کنید و در هر زمان آن را مجدد کاهش یا افزایش دهید.

سیستم عامل های متفاوت

با استفاده از تکنولوژی مجازی سازی، شما می توانید روی هر ماشین مجازی سیستم عامل مجزا نصب کنید و هیچ محدودیتی از لحاظ نوع سیستم عامل ندارید.

پایداری و دسترسی بسیار بالا

با استفاده از راهکارهای خاص مجازی سازی نظیر vMotion و DRS می توانید پایداری و دسترسی سرویس های خود را تا 100% درصد تضمین کنید.

کاهش بار مدیریتی و نگهداری

با بهره گیری از ابزارهای خاص تکنولوژی مجازی سازی نظیر Snapshot, Cloning, vCenter, OS Template می توانید در سریع ترین زمان ممکن ماشین های مجازی جدید ایجاد و یا نگهداری کنید.

امکان مهاجرت حرفه ای

در تکنولوژی مجازی سیستم عامل ها از سخت افزار کاملا مستقل است بنابراین شما می توانید ماشین های مجازی را به سادگی بر روی گره های دیگر به صورت کامل و سریع جا به جا کنید.

تحمل خرابی سرویس ها

در تکنولوژی مجازی سازی تحمل خرابی یا Fault Tolerance را می توان با ابزارها و راهکارهای مناسب بسیار بالا برد، استفاده از Hardware RAID, DRS, vMotion می توان خرابی ها را به سادگی کنترل کرد.

بسته های مجازی سازی

بسته های مجازی سازی سرور نویان، متناسب به نوع تکنولوژی مجازی سازی

وی ام ور

VMware vSphere

  تومان 750,000   /ماهیانه
ارائه مشاوره تخصصی
نصب آخرین نسخه وی ام ور
پشتیبانی از یک سرور فیزیکی
پیکربندی و تنظیم اختصاصی
بروز رسانی و ایمن سازی وی ام ور
پیکربندی شبکه محلی یا عمومی
امکان راه اندازی ایستگاه مرکزی
بارگذاری سیستم عامل های دلخواه
پشتیبانی از ایجاد یک سرور مجازی

کی وی ام

Kernel-based Virtual Machine

  تومان 1,500,000   /ماهیانه
ارائه مشاوره تخصصی
نصب آخرین نسخه آلما لینوکس
پشتیبانی از دو سرور (مستر و اسلیو)
پیکربندی و تنظیم اختصاصی
نصب و ایمن سازی کی وی ام
امکان پشتیبانی از سلوس وی ام
امکان پشتیبانی از ویرچوالیزور
بارگذاری سیستم عامل دلخواه
پشتیبانی از ایجاد یک سرور مجازی

هایپر وی

Microsoft Hyper-V

  تومان 750,000   /ماهیانه
ارائه مشاوره تخصصی
نصب آخرین نسخه ویندوز سرور
پشتیبانی از یک سرور فیزیکی
پیکربندی و تنظیم اختصاصی
نصب و ایمن سازی ویندوز سرور
مدیریت ساده از طریق ویندوز
پیکربندی شبکه محلی یا عمومی
بارگذاری سیستم عامل دلخواه
پشتیبانی از ایجاد یک سرور مجازی

ویژگی های مجازی سازی نویان

ویژگی هایی که خدمات مجازی سازی نویان در دسترس شما قرار خواهد داد.

نصب و پیکربندی اصولی مجازی ساز

سرورهای فیزیکی شما پس از تحویل به کارشناسان فنی شرکت به صورت اصولی و بر اساس مستندات اصلی شرکت سازنده مجازی ساز نصب و پیکربندی شده و در انتها تست پایداری انجام و به مشتریان تحویل می گردد تا با خیال آسوده فقط اقدام به راه اندازی سرورهای مجازی کنید.
سه مدل مجازی ساز پیشنهاد شده در پلن ها دارای قابلیت های حرفه ای و پایدار هستند. ما پس از نصب و پیکربندی مجازی ساز بر روی سرور فیزیکی اقدام به ایمن سازی زیر ساخت شما بر اساس نوع مجازی ساز خواهیم نمود تا از هر گونه حمله امنیتی در امان بمانید. این مرحله بسیار مهم است و نصب و پیکربندی اصولی مجازی ساز بر روی سرور باعث افزایش امنیت و کاهش زمان خرابی ناشی از اختلال های پیکربندی و جلوگیری از تلف شدن منابع سخت افزاری شما خواهد شد.

راه اندازی و تحویل خودکار ماشین مجازی

در مدل مجازی ساز شرکت VMware و یا استفاده از مجازی ساز قدرتمند KVM همراه با کنترل پنل SolusVM یا Virtualizor در صورت استفاده از سیستم اتوماسیون نظیر WHMCS کارشناسان ما به صورت رایگان با ماژول های ارائه شده تنظیمات مورد نیاز را برای ایجاد و تحویل خودکار ماشین مجازی انجام خواهند داد.
شما به سادگی می توانید از این طریق اقدام به فروش ماشین مجازی با منابع دلخواه به مشتریان خود کنید و همچنین امکان مدیریت از طریق اتوماسیون شما امکان پذیر خواهد بود و در شرکت ها و سازمان ها با ایجاد یک قالب از یک ماشین (Clone) می توانید در چند ثانیه یک ماشین جدید همانند آن به صورت مجزا ایجاد کنید که این موضوع باعث کاهش بار مدیریتی و افزایش راندمان کاری شما خواهد شد.

ارائه راه حل های پشتیبانی از داده ها

داده ها، سرمایه هر کسب و کار و شرکت های بزرگ و کوچک است. تمامی مجازی سازهای پیشنهاد شده توسط ما امکان پشتیبان گیری از داده را در امکانات خود گنجانده اند اما شیوه هر کدام متفاوت و البته هزینه بر است.
کارشناسان نویان بهترین راه حل های گرفتن پشتیبانی از داده های حساس ماشین بر روی سروری مجزا با امکان ریستور سریع را بر اساس نوع مدل مجازی ساز در صورت نیاز به صورت رایگان به شما مشاوره خواهند داد. در صورت تمایل شما نیز می توانیم راه حل های پشتیبانی از دادها را نیز برای شما پیاده سازی کنیم تا دیگر بدون نگرانی و به صورت دستی و خودکار امکان پشتیبانی گیری از سرورها و داده ها برایتان میسر شود.

امکان ارتقا سریع ماشین های مجازی

انتخاب هر مدل از مجازی سازی به شما امکان ارتقا سخت افزاری ماشین های مجازی را در هر لحظه فراهم می سازد. در مجازی ساز VMware و KVM شما می توانید این امکان را به صورت لحظه ای برای کاربران خود از طریق سایت میسر کنید تا هر زمان مشتری شما نیاز به سخت افزار بیشتری داشت بتواند لحظه ای سرور خود را ارتقا دهد.
در سازمان ها و شرکت های خصوصی نیز با خرید یک سرور قدرتمند شما فقط یکبار هزینه می کنید و منابع خود را همیشه آماده در دسترس دارید و هر زمان نیاز باشد ماشین های مجازی زیر مجموعه خود را در چند ثانیه ارتقا سخت افزار می دهید یا یک ماشین مجازی جدید بسازید و دیگر همانند گذشته نیازی به خرید مجدد سرور فیزیکی یا خرید سخت افزار جداگانه ندارید.

پشتیبانی از انواع سیستم عامل ها

مدل های مجازی سازی پیشنهاد شده نویان از تمامی سیستم عامل های موجود پشتیبانی می کنند و شما بدون محدودیت می توانید بر روی هر ماشین مجازی سیستم عامل دلخواه خود را با DVD یا ISO نصب نمایید.
شما همچنین می توانید پس از راه اندازی یک ماشین و نصب سیستم عامل از آن نیز قالب بگیرید و ماشین های بعدی خود بدون اتلاف وقت از روی قالب تهیه شده فورا ایجاد کنید. بر روی سرورهای فیزیکی مجازی شده توسط نویان شما می توانید ماشین های مجازی با سیستم عامل های دلخواه را تجربه کنید و ما با درخواست شما می توانیم Image های آماده سیستم عامل ها را نیز به صورت رایگان در اختیار شما قرار دهیم تا بتوانید سریع تر اقدام به نصب سیستم عامل بر روی ماشین های مجازی کنید.

راه اندازی ایستگاه مرکزی و توزیع ماشین ها

در صورتی که از مدل مجازی سازی VMware استفاده کنید و می خواهید چندین سرور فیزیکی را در یک ایستگاه مرکزی کنترل کنید با راه حل vCenter این شرکت که توسط کارشناسان نویان برای شما راه اندازی می شود قابل اجراست. با این سیستم عامل شما تمامی سرورهای فیزیکی مجازی شده با ESXI به این سیستم متصل شده و شما مستقیما می توانید همه سرورها و منابع خود را از طریق vCenter یکجا مدیریت و کنترل کنید.
در صورت استفاده از مدل مجازی KVM شما به صورت پیشفرض یک سرور متمرکز تحت عنوان Master خواهید داشت که سرورهای زیر مجموعه خود را که Slave نام دارد کنترل می کند لذا در این مجازی سازی ساختار پیشفرض متمرکز است. با داشتن یک ساختار متمرکز شما نیز می توانید بر اساس منابع و قدرت هر سرور فیزیکی، سرورهای مجازی را به صورت توزیع شده بر روی سرورهای مختلف ایجاد و مدیریت کنید.

نرم افزاری تحت پشتیبانی

نرم افزارها و مجازی سازهای تحت پشتیبانی نویان در زیر قابل رویت است

سوالات متداول

سوالات متداول خدمات مجازی سازی

نصب و پیکربندی مجازی ساز بستگی به نوع مجازی ساز و درخواست های شما دارد اما به صورت معمول 1 روز کاری انجام می گردد. در صورتی که درخواست های خاص داشته باشید این زمان تا 7 روز کاری ادامه خواهد داشت. لازم به ذکر است قبل از سفارش با کارشناسان شرکت به صورت رایگان مشورت کنید تا بهترین مجازی ساز به شما معرفی و در سریع ترین زمان ممکن راه اندازی برای شما انجام گردد.

برای نصب مجازی سازی بر روی کامپیوتر یا سرور خود حتما باید مراحل زیر کنترل گردد:
1. سیستم و سرور حتما باید سخت افزار مستقل و اختصاصی باشد، یعنی شما نمی توانید بر روی یک سرور مجازی مجدد مجازی ساز نصب کنید.
2. سیستم و سرور شما از امکان “VT-Virtualization Technology” پشتیبانی کند و فعال باشد. این گزینه در BIOS شما قابل بررسی و مشاهده است.
3. در صورت انتخاب مجازی ساز Hyper-V حتما باید بر روی سرور شما Windows Server 2022 و در صورتی که انتخاب مجازی ساز شما KVM باشد حتما سیستم عامل می بایست AlmaLinux 8.x با پارتیشن خاص LVM باشد و در صورتی که انتخاب شما VMware باشد سیستم عامل حتما باید VMware ESXI برای سرور یا VMware Workstation برای کامپیوتر شخصی باشد.
4. در صورت انتخاب KVM حتما باید یکی از کنترل پنل های ماشین مجازی نظیر SolusVM یا Virtualizor را انتخاب کنید. نصب این دو کنترل پنل به صورت Master و Slave انجام می شود. برای نصب Master باید یک سرور مجازی یا یک سرور فیزیکی با سیستم عامل Almalinux 8.x در اختیار ما قرار دهید و برای Slave ها نیز مجدد AlmaLinux 8.x با پارتیشن های خاص که کارشناسان ما برای شما انجام یا راهنمایی لازم را خواهند کرد.

ایستگاه مرکزی برای کسب و کارهایی که تعداد سرورهای زیادی دارند و می خواهند همه سرور را در یک محیط کنترل و مدیریت کنند مناسب است. شرکت های خدمات میزبانی وب از جمله از این کسب و کارها هستند. در صورتی که مجازی ساز شما VMware باشد باید یک ماشین با سیستم عامل vCenter برای ایستگاه مرکزی برای شما پیکربندی شود و در صورتی که مجازی ساز شما KVM باشد به صورت پیشفرض زیر ساخت بر اساس Master و Slave است و متمرکز عمل می شود.

دفتر خدماتی نویان فقط در محدوده استان فارس و شهر شیراز به صورت حضوری خدمات رسانی می کند. به صورت کلی مجازی سازی نیاز به حضور کارشناسان در محل کار شما نیست و ما می توانیم این خدمات را به صورت غیر حضوری با اتصال از راه دور با برنامه برای شما فراهم کنیم. این فرایند نیز باعث سرعت بخشیدن در عملیات و درخواست شما و همچنین کاهش هزینه شما می شود.

بلی، در صورتی که منابع مشخص شده در سوالات متداول را سیستم شما دارا باشد می توانیم با نرم افزار اختصاصی VMware Workstation و یا فعالسازی ویژگی Windows Hyper-V بر روی سیستم عامل ویندوز، کامپیوتر شخصی شما را مجازی سازی کنیم. لازم به ذکر است این برنامه هیچ اختلالی در سایر نرم افزارهای شما ایجاد نمی کند و مستقل فعالیت می کند.

به صورت کلی مجازی ساز VMware برای حالت خصوصی و تجاری و مجازی ساز KVM برای حالت فقط تجاری و مجازی ساز Hyper-V برای حالت فقط خصوصی پیشنهاد می گردد.

در صورتی که هاستینگ هستید، پیشنهاد می شود از KVM و کنترل پنل مدیریت ماشین مجازی SolusVM یا Virtualizor استفاده کنید، به علت اینکه تمامی عملیات سفارش و تحویل سرویس را برای شما خودکار می کند و به سادگی به WHMCS متصل می شود. البته VMware هم برای هاستینگ ها مناسب است اما اتصال دهنده آن برای فروش خودکار نیازمند پیکربندی و هزینه جداگانه دارد.

ادارات و شرکت های خصوصی پیشنهاد می شود حتما از VMware برای مجازی سازی استفاده کنند. اگر هنوز احساس سردرگمی دارید، اصلا نگران نباشید فقط کافیست با کارشناسان فنی نویان تماس بگیرید، ما ضمن راهنمایی، به صورت تخصصی ایده ها و نیازهای زیر ساختی را برای سازمان و شرکت شما پیاده سازی می کنیم.