رایانش ابری

مجازی سازی در راس معماری هر دستگاه، برنامه و فضای ابری قرار دارد. این کار تنها و مؤثرترین راه برای کاهش هزینه های فناوری اطلاعات و در عین حال افزایش کارایی و سرعت انتقال اطلاعات، نه تنها برای شرکت های بزرگ، بلکه برای مشاغل کوچک و متوسط است. رایانش ابری در نویان بر اساس معماری Software-Defined Data Center (SDDC) پیاده سازی می شود.

SDDC به ساده‌ترین زبان طراحی و استقرار تمامی اجزای زیرساخت فناوری اطلاعات، آن هم مبتنی بر راهکارهای نرم‌افزاری که دارای چهار گوشه رویکرد می باشد و یک مربع را تشکیل می‌دهد گفته می شود که شامل مجازی سازی سرور، مجازی سازی شبکه، مجازی‌سازی ذخیره‌سازی، و مجازی‌سازی دسکتاپ می باشد. هر یک از این گوشه‌ها کارکرد خاص خود را دارند و این مربع بر روی بستر ابر قرار می‌گیرد تا چابکی، انعطاف‌پذیری، یکپارچگی و جامعیت را تحقق بخشد.

کارشناسان نویان پیاده سازی این معماری را با برنامه حرفه ای شرکت VMware تحقق داده است و بخش های مربوطه را با VMware NSX برای سوییچینگ، مسیریابی و امنیت را برای بارهای کاری ماشین‌های مجازی و VMware vSAN را برای تضمینی بر دسترسی به داده‌ها، اعمال سیاست‌های ذخیره‌سازی فراگیر و انتقال سریع اطلاعات و مجازی سازی دسکتاپ این زیرساخت را به خدمت می‌گیرد.

#image_title

ویژگی های رایانش ابری

با ویژگی های خدمات رایانش ابری نویان، زیر ساخت فناوری اطلاعات خود را قدرتمند پیاده سازی کنید

سخت افزار شناور و بهینه

برای شروع حداقل سه سرور فیزیکی با سخت افزارهای یکسان نیاز است تا یک زیر ساخت ابری قوی با منابع تجمیع و پایدار برای شما ایجاد شود و در صورت نیاز با اضافه کردن سرورهای جدید منابع ارتقا می یابد.

کاهش هزینه مصرف الکتریسته

زیر ساخت ابری برای سازمان شما یک منابع تجمیع ایجاد می کند، با توجه به نیاز سخت افزاری قابل ارتقا/کاهش است و لزومی به سخت افزار انبوه از ابتدا نیست که این امر باعث کاهش انرژی می شود.

کاهش فضای نگهداری سرور

برای نگهداری سرورها، در حالتی که از تکنولوژی مجازی سازی و زیر ساخت ابری استفاده کنیم، نیاز به فضای فیزیکی بسیار کمتری نسبت به حالت سنتی و نگهداری چندین سرور فیزیکی داریم.

ذخیره سازی فراگیر و تضمین شده

در تکنولوژی مجازی سازی، شما می توانید ماشین هایی با سخت افزار (حافظه، هارد دیسک و پردازنده ...) متغیر ایجاد کنید و در هر زمان می توانید آن را مجددا کاهش یا افزایش دهید.

سیستم عامل های متفاوت

با استفاده از تکنولوژی مجازی سازی، شما می توانید روی هر ماشین مجازی سیستم عامل مجزا نصب کنید و هیچ محدودیتی از لحاظ نوع سیستم عامل ندارید.

پایداری و دسترسی بسیار بالا

با استفاده از راهکارهای خاص مجازی سازی نظیر vMotion و DRS می توانید پایداری و دسترسی سرویس های خود را تا 100% درصد تضمین کنید.

کاهش بار مدیریتی و نگهداری

با بهره گیری از ابزارهای خاص تکنولوژی مجازی سازی نظیر Snapshot, Cloning, vCenter, OS Template می توانید در سریع ترین زمان ممکن ماشین های مجازی جدید ایجاد و یا نگهداری کنید.

سویچینگ، روتینگ و تقسیم بار

در تکنولوژی مجازی سیستم عامل ها از سخت افزار کاملا مستقل است بنابراین شما می توانید ماشین های مجازی را به سادگی بر روی گره های دیگر به صورت کامل و سریع جا به جا کنید.

تحمل خرابی سرویس ها

در تکنولوژی مجازی سازی تحمل خرابی یا Fault Tolerance را می توان با ابزارها و راهکارهای مناسب بسیار بالا برد، با استفاده از Hardware RAID, DRS, vMotion می توان خرابی ها را به سادگی کنترل کرد.

بسته های رایانش ابری

بسته های پیاده سازی و اجرای زیر ساخت ابری منطبق با پلتفرم وی ام ور

زیر ساخت خصوصی

Private Infrastructure

  تومان 11,250,000   /ماهیانه
ارائه مشاوره تخصصی
پیاده سازی زیر ساخت ابری
پشتیبانی از چهار سرور فیزیکی
پیکربندی DRS و vMotion
راه اندازی ذخیره ساز vSAN
نصب بروز رسانی ها و ایمن سازی
پیکربندی شبکه محلی و عمومی
راه اندازی و تنظیم ایستگاه مرکزی
بارگذاری سیستم عامل های دلخواه

زیر ساخت عمومی

Public Infrastructure

  تومان 18,750,000   /ماهیانه
ارائه مشاوره تخصصی
پیاده سازی زیر ساخت ابری
پشتیبانی از چهار سرور فیزیکی
پیکربندی DRS ،vMotion و vSAN
خودکار سازی تحویل سرور در WHMCS
نصب بروز رسانی ها و ایمن سازی
پیکربندی شبکه محلی و عمومی
راه اندازی و تنظیم ایستگاه مرکزی
پیکربندی سیستم عامل های پیش آماده

ویژگی های رایانش ابری نویان

ویژگی هایی که خدمات رایانش ابری نویان در دسترس شما قرار خواهد داد.

نصب و پیکربندی اصولی زیر ساخت ابری

پس از تحویل سرورهایی که با سخت افزار یکسان پیکربندی شده اند و حداقل برای راه اندازی زیر ساخت ابری سه سرور برای ایستگاه تولید (Provisioning) و یک سرور برای ایستگاه مدیریت (Management) نیاز است که کارشناسان نویان، اقدامات اولیه را برای راه اندازی مجازی سازی روی سرورها بر اساس مستندات شرکت VMware انجام خواهند داد.
ما در هر مدل پیشنهادی زیر ساخت خصوصی و عمومی برای افزایش امنیت، تمامی زیر ساخت را بر روی شبکه محلی پیاده سازی خواهیم نمود و در صورت نیاز به ارائه خدمات به شبکه عمومی راهکارهای مناسبی ارائه می کنیم. پیاده سازی و اجرای یکپارچه سازی دیسک های vSAN و یکپارچه سازی سوئیچ ها و شبکه (DVS)، کنترل منابع سروهای فیزیکی (DRS) و جا به جایی خودکار ماشین ها (vMotion) با دقت کامل و بر اساس پروژه شما پیاده سازی شده و پس از تست نهایی به شما تحویل خواهد شد.

راه اندازی و تحویل خودکار ماشین مجازی

در مدل زیر ساخت ابری خصوصی شما می توانید پس از ایجاد یک ماشین مجازی از آن به سادگی به تعداد دلخواه در کمترین زمان به عنوان یک ماشین جدید کپی (Clone) بگیرید و استفاده کنید. در این حالت ماشین ایجاد شده شما به عنوان یک قالب آماده می تواند به هر تعداد برای شما تکثیر شود.
در مدل زیر ساخت ابری عمومی نیز شما می توانید ماشین های دلخواه خود را همانند مدل زیر ساخت ابری خصوصی ایجاد و به قالب آماده تبدیل کنید. ما در این مدل زیر ساخت انواع سیستم های پر کاربرد لینوکسی و ویندوزی را به صورت پیش آماده برای شما آپلود و فعال خواهیم کرد. در این مدل ما با کمک نرم افزار AutoVM و پیکربندی آن اقدام به راه اندازی فوری ماشین های مجازی و تحویل به مشتری پس پرداخت خواهیم نمود. در حال حاضر این زیر ساخت برای سیستم مدیریت مشتریان WHMCS قابل پیاده سازی است و برای سایر سیستم ها به واسطه API باید برنامه نویسی شود.

ارائه راه حل های پشتیبانی از داده ها

داده ها، سرمایه هر کسب و کار و شرکت های بزرگ و کوچک است. تمامی مجازی سازهای پیشنهاد شده توسط ما امکان پشتیبان گیری از داده را در امکانات خود گنجانده اند اما شیوه هر کدام متفاوت و البته هزینه بر است.
کارشناسان نویان بهترین راه حل های گرفتن پشتیبانی از داده های حساس ماشین بر روی سروری مجزا با امکان ریستور سریع را بر اساس نوع مدل مجازی ساز در صورت نیاز به صورت رایگان به شما مشاوره خواهند داد. در صورت تمایل می توانیم راه حل های پشتیبانی از دادها را برای شما نیز پیاده سازی کنیم تا دیگر بدون نگرانی و به صورت دستی و خودکار امکان پشتیبانی گیری از سرورها و داده ها برایتان میسر شود.

امکان ارتقا سریع ماشین های مجازی

انتخاب هر مدل از مجازی سازی به شما امکان ارتقا سخت افزاری ماشین های مجازی را در هر لحظه فراهم می سازد. در زیر ساخت ابری شما می توانید این امکان را به صورت لحظه ای برای کاربران خود از طریق سایت میسر کنید تا هر زمان مشتری شما نیاز به سخت افزار بیشتری داشت بتواند لحظه ای سرور خود را ارتقا دهد.
در سازمان ها و شرکت های خصوصی نیز با خرید یک سرور قدرتمند شما فقط یکبار هزینه می کنید و منابع خود را همیشه آماده در دسترس دارید و هر زمان نیاز باشد ماشین های مجازی زیر مجموعه خود را در چند ثانیه ارتقا سخت افزار می دهید یا میتوانید یک ماشین مجازی جدید بسازید و دیگر همانند گذشته نیازی به خرید مجدد سرور فیزیکی یا خرید سخت افزار جداگانه ندارید.

پشتیبانی از انواع سیستم عامل ها

مدل های مجازی سازی پیشنهاد شده نویان از تمامی سیستم عامل های موجود پشتیبانی می کنند و شما بدون محدودیت می توانید بر روی هر ماشین مجازی سیستم عامل دلخواه خود را با DVD یا ISO نصب نمایید.
شما همچنین می توانید پس از راه اندازی یک ماشین و نصب سیستم عامل از آن نیز قالب بگیرید و ماشین های بعدی خود بدون اتلاف وقت از روی قالب تهیه شده فورا ایجاد کنید. بر روی سرورهای فیزیکی مجازی شده توسط نویان شما می توانید ماشین های مجازی با سیستم عامل های دلخواه را تجربه کنید و ما با درخواست شما می توانیم Image های آماده سیستم عامل ها را نیز به صورت رایگان در اختیار شما قرار دهیم تا بتوانید سریع تر اقدام به نصب سیستم عامل بر روی ماشین های مجازی کنید.

راه اندازی ایستگاه مرکزی و توزیع ماشین ها

راه اندازی ایستگاه مرکزی یکی از بخش های مهم و اصلی رایانش ابری در پلتفرم VMware است. در عملیات نویان این بخش به عنوان ایستگاه مدیریت (Management) نام گذاری و شناخته می شود. این ایستگاه وظیفه مدیریت برای روی تمامی گره های داخلی شبکه ابری شما را بر عهده دارد.
در ایستگاه مدیریت که با VMware vCenter و بر روی یک ماشین اختصاصی جدا و همچنین بر روی یک سرور فیزیکی جدا از ایستگاه کاری ساخته می شود، تمامی تنظیمات مربوط به یک پارچه سازی و مجازی سازی ذخیره ساز (vSAN)، یکپارچه سازی و توزیع شبکه (DVS)، کنترل منابع مصرفی (DRS) و انتقال ماشین ها بر اساس منابع مصرفی و فشار کاری (vMotion) در این ایستگاه پیاده سازی می گردد. نگهداری از این ایستگاه و پشتیبانی گیری از داده های آن بسیار اهمیت دارد که کارشناسان نویان در هنگام پیکربندی راهنمایی ها و تنظیمات مورد نظر را انجام خواهند داد.

نرم افزاری تحت پشتیبانی

نرم افزارها و زیر ساخت ابری تحت پشتیبانی نویان در زیر قابل رویت است

سوالات متداول

سوالات متداول خدمات رایانش ابری

برای ایجاد یک زیر ساخت ابری اصولی میبایست 2 ایستگاه تولید و مدیریت راه اندازی و پیکربندی شود. برای راه اندازی ایستگاه تولید حداقل 3 سرور فیزیکی و برای راه اندازی ایستگاه مدیریت 2 سرور فیزیکی در کلاسترهای جدا نیاز است. هر ایستگاه باید از سخت افزارهای یک مدل و یکسان استفاده شود. زیر ساخت ابری حتما می بایست در شبکه محلی پیاده سازی شود لذا در اختیار داشتن یک شبکه محلی و همچنین اعمال تغییرات امنیتی مورد نیاز است. برای راهنمایی بیشتر می توانید با کارشناسان ما رایگان مشاوره کنید.

پس از اخذ مشاوره با کارشناسان نویان و نهایی شدن پروژه شما، سخت افزارها و امکانات لازم می بایست توسط شما تهیه و در اختیار کارشناسان ما قرار گیرد. پس از تحویل سرورها و موارد مورد نیاز نصب و پیکربندی آن بین 5 تا 10 روز کاری زمان خواهد برد.

نصب و پیکربندی سخت افزاری از ابتدا به شما مشاوره دقیق داده خواهد شد، اسمبل آن به عهده فروشنده سخت افزار خواهد بود لذا از این بابت نگرانی وجود ندارد. پیکربندی نرم افزاری به صورت راه دور به واسطه Remote Desktop یا AnyDesk انجام می شود. اتصالات شبکه در صورتی که در دیتاسنتر باشد توسط پشتیبانان مرکز داده برای شما انجام می شود در غیر این صورت شرکت نویان در حال حاضر فقط در شهر شیراز می تواند خدمات شبکه و سخت افزار را به شما ارائه نماید.

بر خلاف زیر ساخت مجازی که در صورتی که تعداد گره ها زیاد تر شود برای مدیریت و راحتی کار ایستگاه مدیریت با (vCenter) ایجاد می شود، در زیر ساخت ابری این ایستگاه الزامی است. تمامی پیکربندی زیر ساخت ابری شما در ایستگاه مدیریت و در سرور اختصاصی vCenter انجام می شود. از جمله از وظایف اصلی آن یکپارچه سازی دیسک ها vSan، یک پارچه سازی شبکه DVS، مدیریت منابع سخت افزاری سرور DRS و انتقال ماشین ها بر روی گره ها vMotion است.

دفتر خدماتی نویان فقط در محدوده استان فارس و شهر شیراز به صورت حضوری خدمات رسانی می کند. به صورت کلی بخش نرم افزاری زیر ساخت ابری نیاز به حضور کارشناسان در محل کار شما نیست و ما می توانیم این خدمات را به صورت غیر حضوری با اتصال از راه دور با برنامه برای شما فراهم کنیم. این فرایند نیز باعث سرعت بخشیدن در عملیات و درخواست شما و همچنین کاهش هزینه شما می شود.

پیاده سازی زیر ساخت ابری شما توسط برنامه مجازی سازی شرکت VMware انجام می شود. این نرم افزار برای نصب و اجرا نیازمند خرید مجوز دارد و برای پیاده سازی زیر ساخت ابری شما علاوه بر خرید 5 لایسنس اینترپرایز برای هر گره، نیاز به تهیه لایسنس برای ذخیره ساز vSAN و همچنین گره vCenter هستید. راه های عبور و استفاده به شیوه های دیگری برای این محصولات وجود دارد اما به صورت کلی مسئولیت خرید و استفاده لایسنس قانونی بر عهده شماست.

به صورت کلی زیر ساخت ابری در ابتدا باید به شیوه خصوصی پیاده سازی شود. در این زیر ساخت کلیه ارتباطات کاملا به صورت شبکه محلی پیاده سازی و پیکربندی می شود. تمامی گره ها و ماشین هایی که بر روی این زیر ساخت ایجاد می شوند با شبکه محلی (Local) فعالیت می کنند لذا این مدل زیر ساخت برای زیر ساخت ای تی شرکت ها و سازمان های بزرگ بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

زیر ساخت عمومی برای دیتاسنترها و ارائه دهنده های سرورهای مجازی ابری کاربرد دارد. با واسطه نرم افزار AutoVM و شبکه عمومی اتصالات زیر ساخت خصوصی شما به سیستم مدیریت مشتریان شما WHMCS متصل می شود و این امکان برای شما فراهم خواهد شد که بتوانید سرورهای مجازی ابری را بر بستر اینترنت به صورت آنی به فروش برسانید. در این نوع زیر ساخت ماشین های مجازی می توانند با آی پی های عمومی (Public) به فعالیت بپردازند و تمامی عملیات اتوماتیک خواهد بود.

تفاوت های بسیاری در یک سرور فیزیکی مجازی شده با زیر ابری وجود دارد که برای در بیشتر ما به مهمترین نکات آن اشاره می کنیم. در زیر ساخت ابری شما از چندین سرور همزمان برای ارائه خدمات استفاده می کنید و دارای یک ذخیره ساز متمرکز SAN هستید، لذا ماشین های مجازی ایجاد شده روی بستر ابری شناور هستند و در صورتی که یکی از گره ها از دسترس خارج شود سرویس شما بر روی گره دیگری به فعالیت خود ادامه خواهد داد، لذا پایداری در زیر ساخت ابری تقریبا 100% است اما در یک سرور فیزیکی در صورتی که به هر علتی سرور دچار نقص فنی شود خدمات شما از دسترس خارج می شود. در زیر ساخت ابری شما می توانید در هر لحظه گره های جدید اضافه کرده و منابع سخت افزاری خود را به راحتی و بدون قطعی گسترش دهید اما در یک سرور فیزیکی شما محدودیت در ارتقا سخت افزار داشته و حتما برای ارتقا سرور باید خاموش شود. در سرور فیزیکی مجازی شده مدیریت و توزیع هوشمند منابع معنایی ندارد اما در زیر ساخت ابری با نرم افزار هوشمند DRS ماشین ها بر روی گره ها بر اساس شلوغی منابع سخت افزاری به صورت زنده جا به جا یا vMotion می شوند تا همه گره ها توازن داشته باشند. امکان ارتقا سخت افزاری ماشین های مجازی به صورت زنده و بدون خاموش شدن یا ریستارت در زیر ساخت ابری میسر است. بهره گیری از شبکه توزیع شده در زیر ساخت ابری باعث بهبود کیفیت شبکه و افزونگی خواهد بود.

درخواست مشاوره و نیازسنجی

لطفا اطلاعات تماس و سرویس مورد نظر خود را در فرم زیر وارد کنید، کارشناسان نویان در اسرع وقت برای مشاوره با شما تماس خواهند گرفت.